Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till Jessica Zetterlund.
Mer information ang. resultat-redovisning!


1/9 Visby
31/8 Visby
31/8 Munka Ljungby
31/8 Sifferbo
25/8 Ljungskile
25/8 Märsta
18/8 Överkalix
18/8 Norrköping
17/8 Eskilstuna
11/8 Ronneby
10/8 Bjurholm
10/8 Askersund
3/8 Svenstavik
3/8 Kristinehamn
28/7 Strömsholm
27/7 Ransäter
20/7 Västerås
14/7 Råneå
13/7 Piteå
13/7 Tvååker
12/7 Tvååker
6/7 Alfta
30/6 Borås
28/6 Gällivare
16/6 Leksand
16/6 Vännäs
15/6 Vännäs
15/6 Tånga Hed
9/6 Märsta
8/6 Vänersborg
2/6 Norrköping
26/5 Gimo
19/5 Hässleholm
18/5 Hässleholm
12/5 Lidköping
4/5 Kristinehamn
27/4 Västerås
20/4 Sundsvall
19/4 Sundsvall
6/4 Floby
31/3 Malmö
30/3 Luleå
10/3 Upplands Väsby
4/1 Göteborg
3/1 Göteborg

2019-09-01 SKK Gotland Int. Visby
Domare: Svend Lövenkjaer 2+0


BIR, CACIB, C.I.B. DE&VDH CH DK UCH EUW-15 SE UCH Joe-Conner Von Der Sillerquelle
BH-2, R-CACIB, NORD UCH Pennybright Warwick


2019-08-31 SKK Gotland Nat. Visby
Domare: Harto Stockmari 1+0


BIR, NORD UCH Pennybright Warwick, BIG-3


2019-08-31 SvVK Södra Off. Munka Ljungby
Domare: Olaf Knauber 10+9


BIR, SE UCH Pitlochry’s Kalipso
BH-2, CERT, Championat, SE JV-17 NO JV-17 Knallåsen’s Viking
BH-3, R-CERT, SE JV-19 SE V-19 Knallåsen’s Öxne
BH-4, SE UCH Doscartha Hullisen


BIM, CERT, Knallåsen’s X-Dream
BT-2, R-CERT, Dragon Light’s Irricistable
BT-3, DK LCCH DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH Dragon Light’s Silver Tistel, Bästa Veteran
BT-4, Askhult’s Gwenith O’Dowd


2019-08-31 SvIVK Nedre Norra Inoff. Sifferbo
Domare: Chris Crane, kennel Seplecur, UK 12+21 (1+4, 2+2)


BIS ------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Per Hedlund 2019


BIS, BT-1, SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella
BIS-2, BH-1, Pennybright Casca, Bästa Typ, BIS unghund
BIS-3, BT-2, NO JV-18 Sade Rayna, Bästa Rörelser, BIM unghund
BIS-4, BH-2, Furlongs Raphael

BT-3, Art Cuinns Angel Of Fun
BT-4, Foresight Qayenne, BIS junior

BH-3, SE UCH Ascending's Nightfighter, BIS-veteran
BH-4, Pocahontasgårdens Ranger


Valpklass Hanar 4-6 mån
Comedias I Got My Integrity , 1 HP, BIS-valp


Valpklass Tikar 4-6 mån
Comedias I Got My Crazy Ways, 3
Comedias I Got My Respect, 4
Warlocks Hildegardh, 2
Warlocks Hilmah, 1 HP, BIS-2 valp


Valpklass Hanar 6-9 mån
Art Cuinn Eir, 1
Brachan Ascending’s Titan, 2


Valpklass Tikar 6-9 mån
Art Cuinns Cazzielle, 1 HP, BIS-valp
Art Cuinns Lumielle, 2


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Foresight Quba Libre, 2
Foresight Qingston, 1 HP, BIM-junior
Knallåsen’s Adel Star, 3
Wolfhenge Ossian, deltog ej
Åkerö’s Wolf Sven Tveskägg, 4


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Greirish Koala Hug, 2
Pennybright Casca, 1 HP, BH-1


Hanar 2-3 år
Art Cuinns Angel Of Soul, 2
Knallåsen’s X-Files, 1


Hanar 3-5 år
Pocahontasgårdens Ranger, 1 HP, BH-4


Hanar 5-7 år
Furlongs Raphael, 1 HP, BH-2


Hanar Veteran 7-10 år
SE UCH Ascending’s Nightfighter, 1 HP, BH-3
Manowar Deum Detroit, 2


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Foresight Qayenne, 1 HP, BT-4
Furlong Mercy, deltog ej
Riverwolf Goldie O’Gilt, 2 HP


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Comedias It’s About Liberty, 3 HP
Furlongs Spitfire, 4
Greirish Karnelian, opl.
Pennybright Terpsichore, 2 HP
NO JV-18 Sade Rayna, 1 HP, BT-2


Tikar 2-3 år
Art Cuinns Angel Of Fun, 1 HP, BT-3
Ascending’s Razzle Dazzle, 3
SE UCH Riverwolf Jamaica Blue Mountain, 2


Tikar 3-5 år
Art Cuinns Gotta Be You, opl.
SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, 2 HP
Art Cuinns Still The One, 3
SE UCH Ascending’s Queen Bee, 4
SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella, 1 HP, BT-1
SE UCH Roxanne Geraldine, opl.


Tikar 5-7 år
Ascending’s Ouvertyr, 2 HP
SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna, 1 HP, Bästa huvud & uttryck
Nononsensenona Of First Avenue, 3


Tikar Veteran 7-10 år
SE UCH NO UCH Art Cuinns Trombone Dixie, 2
SE UCH Ascending’s Nightshade, 1 HP, BIM-veteran


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP


Avelsklass
Furlongs Raphael


Bästa Par
Art Cuinns Still The One
Art Cuinns Angel Of Fun


Bästa Generation
Furlongs Raphael
SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control
Art Cuinns Cazzielle


2019-08-25 SKK Västra Nat. Ljungskile
Domare: Ann-Christin Johansson 8+14


BIM & BIR


BIR, CERT, Manowar Hazel Fincks, BIG-2
BT-2, C.I.B. SE UCH DK UCH DK V-16 NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-17 Scintillas Europa
BT-3, R-CERT, Art Cuinns Angel Of Fun
BT-4, Askhults Gwenith O'Dowd


BIM, SE UCH Doscartha Hullisen
BH-2, SE UCH Pitlochry's Kalipso
BH-3, SE UCH Askhults Finnegan O'Doyle
BH-4, DK UCH SE UCH Scintillas Quattro

CERT: Dahmrak's Caspar


Valpklass
BIR-valp, Scintillas Xanthia


Veteranklass
BIR-veteran, SE LCCH SE UCH NO LCCH DK LCCH DK UCH Dragon Light’s Silver Tistel


2019-08-25 SKK Stockholm Nat. Märsta
Ulla Segerströms & Bertil Sted-Grens Minnesutställning

Domare: Kresten Scheel Danmark. 1+2


BIR, CERTR Eikica Yeah Yosie


BIM, NORD UCH Pennybright Warwick


2019-08-18 SKK Norra Norrbotten Nat. Överkalix
Domare: Charlotte Höier 4+5


BIR, CERT, Riverwolf Johnny Cash
BH-2, R-CERT, Riverwolf Café Americano


BIM, CERT, Championat, Sadan Syksyn Tulen Laulu
BT-2, R-CERT, Tinwhistle’s On The Way To Wonderland
BT-3, Riverwolf Brigitta Mcbridge


2019-08-18 SKK Östergötland Nordic Norrköping
Domare: Brett Hamilton 3+3


BIM & BIR


BIR, CERT, Eikica Yeah Yosie
BT-2, SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna
BT-3, R-CERT, Pennybright Terpsichore


BIM, CERT, SE JV-19 SE V-19 Knallåsen’s Öxne
BH-2, R-CERT, Magh Itha’s Akilles


2019-08-17 SKK Södermanland Nat. Eskilstuna
Domare: Ingela Kyrklund 1+2


BIM & BIR


BIR, CERT, Eikica Yeah Yosie


BIM, CERT, SE JV-19 SE V-19 Knallåsen’s Öxne


2019-08-11 SKK Blekinge Nat. Ronneby
Domare: Tom Hehir, Irland 6+7


BIM & BIR


BIR, CERT, Championat, Pennybright Cordeliah
BT-2, C.I.B. SE DK NO FI UCH DK V-16 NO V-17 SE V-17 Scintillas Europa
BT-3, R-CERT, Dragon Light’s Illustrious


BIM, CERT, Pennybright Coeur De Lion
BH-2, SE UCH Doscartha Hullisen


Veteranklass
BIR-veteran, SE LCCH SE UCH NO LCCH DK LCCH DK UCH Dragon Light’s Silver Tistel


2019-08-10 SvVK Norra Off. Bjurholm
Domare: Tony Rainey, Irland 2+2


BIR, CERT, Championat, EE LT LV FI NO CH Tinwhistle's Jock The Singingwelder
BH-2, SE UCH Greirish Firestone


BIM, CERT, Riwerwolf Goldie O'Gilt


Valpklass
BIR, Greirish Look Like Oden, BIS Valp


2019-08-10 SKK Örebro Nat. Askersund
Domare: Kitty Sjong, Danmark 5+10


BIR, SE UCH Pitlochry's Kalipso
BH-2, CERT, SE JV-19 SE V-19 Knallåsen's Öxne


BIM, CERT, Championat, NO UCH NO V-18 NORD V-18 SE JV-16
-----Gulleiv's Never Say Never Again
BT-2, SE UCH Pennybright Calliope
BT-3, NO UCH SE UCH Furlongs Roseanna
BT-4, R-CERT, Knallåsen's X-Dream


Veteranklass
Bästa Veteran Knallåsen's Kyloka


2019-08-03 SvVK Norra Off. Svenstavik
Domare: Barbara Ruth Smith 1+1


BIR, SE UCH Nightwing’s USA Son Of Anarchy


BIM, CERT, Trehörnets Lady Guinevere


2019-08-03 SvIVK Stora Specialen Off. Kristinehamn
Domare: Anne Webb, UK 23+25 (2+3, 3+2)


BIR & BIM


BIR, CERT, Really Irish Hattrick, BIS, Bästa rörelser, Bästa Typ
BH-2, SE UCH Pitlochry's Kalipso
BH-3, R-CERT, DK UCH Wolfhouse Allegro
BH-4, SE JV-19 SE V-19 Knallåsen's Öxne


BIM, CERT, Pennybright Terpsichore, BIS-2, BIS Unghund
BT-2, R-CERT, Art Cuinns Still The One, BIS-3
BT-3, NO JV-18 Sade Rayna, BIS-4
BT-4, SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella


Valpklass Hanar 4-6 mån
Comedias I Got My Integrity, 1 HP, BIS-3 valp
Dragon Light’s Spring Creek, deltog ej
Dragon Light’s Spring Wave, 2 HP, BIS-4 valp


Valpklass Tikar 4-6 mån
Comedias I Got My Crazy Ways, 1 HP, BIS-2 valp
Comedias I Got My Respect, 3
Dragon Light’s Spring Drop, 2 HP, BIS-valp


Valpklass Hanar 6-9 mån
Art Cuinns Chamuel, 1 HP, BIS-valp
Art Cuinns Eir, 3
Brachan Ascending’s Titan, 2


Valpklass Tikar 6-9 mån
Art Cuinns Cazzielle, 2 HP,
Art Cuinns Lumielle, 1 HP, BIS-2 valp


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Dahmrak’s Caspar, 2 CK
Foresight Cuba Libre, VG 4
Foresight Qingston, 3 CK
Greirish Koala Hug, VG
Knallåsen’s Adel Star, Kep
SE V-19 SE JV-19 Knallåsen’s Öxne, Exc 1 CK, BH-4, BIS-junior
Wolfhenge Ossian, VG
Wolfhenge Owen, Kep
Åkerö’s Wolf Den Gamle VG


Hanar öppen klass
Art Cuinns Angel Of Soul, Exc 3
Furlongs Raphael, Exc 2 CK
SE JV-17 NO JV-17 Knallåsen’s Viking, Exc 4
Knallåsen’s X-Files, VG
Really Irish Hattrick, Exc 1 CK, BH-1, BIR


Hanar championklass
SE UCH Ascending’s Nightfighter, Exc
C.I.B. NORD UCH NORDIC UCH SE V-17-18 WW-18 NV-18 NORD V-18
-----Cormacs Tariq, Exc 4 CK
SE UCH Doscartha Hullisen, Exc
SE UCH Greirish Infinitif, VG
SE UCH Gulliagh Mercury, Exc
SE JV-16 NO JV-16 KBH JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten, Exc
SE UCH Pennybright Caliber, Exc 3 CK
SE UCH Pitlochry’s Kalipso, Exc 1 CK, BH-2
DK UCH Wolfhouse Allegro, Exc 2 CK, BH-3


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Comedias It’s About Liberty, deltog ej
Dragon Light’s Illustrious, Exc 2
Dragon Light’s Irricistable, Exc 1 CK, BIM-junior
Foresight Qayenne, Exc 3
Furlongs Mercy, deltog ej
Greirish Kissed A Girl, VG 4
Wolfhenge Olina, deltog ej
Wolfhenge Oriana, deltog ej


Tikar unghundsklass 15-24 mån
Ascending’s Razzle Dazzle, VG 3br> Pennybright Terpsichore, Exc 1 CK, BIM, BIS-unghund
NO JV-18 Sade Rayna, Exc 2 CK, BT-3


Tikar öppen klass
Art Cuinns Angel Of Fun, Exc 2 CK
Art Cuinns Gotta Be You, VG 4
Art Cuinns Still The One, Exc 1 CK, BT-2
Nononsensenona Of First Avenue, VG
Really Irish Goes Bananas, deltog ej
Really Irish Heureka, Exc 3 CK
Wolfhenge Keena, deltog ej
Wolfhenge Kenja, VG


Tikar championklass
SE UCH NO UCH Art Cuinns No Control, Exc 3 CK
SE UCH Ascending’s Nightshade, Exc
SE UCH Ascending’s Queen Bee, Exc
SE UCH Askhults Etain O’Casey, Exc
SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna, Exc 4 CK, Bästa Huvud & Uttryck
SE UCH Knallåsen’s Octavia, Exc
SE UCH Pennybright Calliope, Exc
SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella, Exc 1 CK, BT-4
SE UCH Roxanne Geraldine, VG
DK UCH Wolfhouse Celeste, Exc 2 CK


Tikar veteranklass
SE UCH DK UCH SE LCCH DK LCCH NO LCCH
-----Dragon Light’s Silver Tistel, Exc 1 CK, BIS-veteran, Äldsta veteran
Knallåsen’s Kyloka, Exc 2 CK


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP


Avelsklass
Furlongs Raphael 1 HP


Bästa Par
Art Cuinns Angel Of Fun
Art Cuinns Still The One


2019-07-28 SvVK Östra Nat. Strömsholm
Domare: Elisabeth Janzon 1+4


BIM & BIR


BIR, CERT, Pennybright Casca, BIS-2 unghund, BIS-2


BIM, CERT, Pennybright Terpsichore
BT-2, SE UCH Scoop’s Kiara


2019-07-27 SKK Värmland Nordic Ransäter
Domare: Chris Paschopoulos 3+7


BIM & BIR


BIR. NORDC, SE UCH Doscartha Hullisen


BIM, NORDC, SE UCH DK UCH DK LCCH SE LCCH NO LCCH Dragon Light’s Silver Tistel
BT-2, R-NORDC, C.I.B. SE UCH DK V-16 DK UCH NO UCH FI UCH NO V-17 SE V-17
-----Scintillas Europa
BT-3, CERT, Dragon Light’s Illustrious, Bästa junior


2019-07-20 SKK Wästmanland Nordic Västerås
Domare: Ray Lindholm 5+4


BIR & BIM


BIR, CERT, NORDC, Pennybright Terpsichore
BT-2, R-CERT, R-NORDC, Art Cuinns Angel Of Fun


BIM, CERT, NORDC, Pennybright Casca


2019-07-14 SvVK Norra Off. Råneå
Domare: Nina Neswadba 6+5


BIR, CERT, Championat, Riverwolf Jamaica Blue Mountain
BT-2, R-CERT, Mna Draiochta Dubh Av Black Glacier
BT-3, Riverwolf Goldie ’Gilt


BIM, FI UCH Direwolf Hold The Door
BH-2, CERT, Mac Tire Dubh Av Black Glacier
BH-3, R-CERT, Brokenwheel T-Rack


2019-07-13 SKK Södra Norrbotten Int. Piteå
Domare: Bitte Ahrens 6+9


BIR, CERT, CACIB, FI UCH Direwolf Hold The Door
BH-2, R-CERT, Brookenwheel T-Rack


BIM, CERT, CACIB, Sadan Syksyn Tulen Laulu
BT-2, R-CACIB, FI UCH SE UCH Carel Wolf Blanka
BT-3, R-CACIB, EE CH SE UCH FI UCH LT&LV CH Roxanne Giovanna


2019-07-13 SKK Halland Nat. Tvååker
Domare: Tim Finney, UK 9+14


BIR & BIM


BIR, CERT, Art Cuinns Still The One
BT-2, R-Cert, Manowar Ingenious Ingrid
BT-3, NO JV-18 Sade Rayne
BT-4, Manowar Hazel Fincks


BIM, SE UCH Pitlochry's Kalipso
BH-2, SE UCH Doscartha Hullisen
BH-3, CERT, SE JV-19 SE V-19 Knallåsen's Öxne
BH-4, R-Cert, Scintillas Niko Nikodemus


Valpklass
BIR-valp Dahmrak's Caspar 1 HP


Uppfödargrupp
Kennel Dragon Light’s 1 HP


Veteranklass
Bästa Veteran DK LCCH DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH Dragon Light's Silver Tistel


2019-07-12 SKK Halland Nordic Tvååker
Domare: Arne Foss 7+14


BIR & BIM


BIR, CERT, NORDC, NO JV-18 Sade Rayne
BT-2, R-CERT, R-NORDC, Manowar Hazel Fincks
BT-3, Askhults Gwenith O'Dowd
BT-4, Knallåsen's Kyloka, Bästa Veteran


BIM, CERT, NORDC, SE V-19 SE JV-19 Knallåsen's Öxne
BH-2, R-NORDC, SE UCH Doscartha Hullisen
BH-3, R-CERT, NO UCH Moon Cheri Moonvillage
BH-4, SE UCH Pitlochry's Kalipso


Valpklass
BIR-valp Dahmrak's Caspar 1HP


Uppfödargrupp
Kennel Dragon Light’s 1 HP


2019-07-06 SKK Hälsingland Nat. Alfta
Domare: Nina Karlsdotter 3+5


BIR, C.I.B. SE UCH DK V-16 DK NO FI UCH NO V-17 SE V-17 Scintillas Europa


2019-06-30 SKK Södra Älvsborg Nat. Borås
Domare: Agneta Doverholt 7+8


BIM & BIR


BIR, CERT, SE JV-19 SE V-19 Knallåsen’s Öxne
BH-2, SE UCH Askhults Finnegan O’Doyle
BH-3, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten
BH-4, SE UCH Doscartha Hullisen


BIM, CERT, Manowar Hazel Fincks
BT-2, SE UCH Askhults Etain O’Casey
BT-3, DK LCCH DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH Dragon Light’s Silver Tistel
BT-4, SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna


R-CERT, Dragon Light’s Innocence


Uppfödargrupp
Kennel Dragon Light’s 1 HP
Kennel Knallåsen 2 HP


2019-06-28 SKK Norra Norrbotten Nordic Gällivare
Domare: Bertil Lundgren 1+6


BIR, NORDC, C.I.B. SE UCH DK UCH FI UCH NO UCH DK V-16 SE V-17 NO V-17
-----Scintillas Europa
BT-2, CERT, R-NORDC, Sadan Syksyn Tulen Laulu
BT-3, Riverwolf Vanilla Porter
BT-4, R-CERT, Pennybright Calpurnia


BIM, CERT, NORDC, Dwar’s Valley Pelton


2019-06-16 SKK Dalarna Nat. Leksand
Domare: Jens Myrman 3+3


BIR & BIM


BIR, CERT, Furlongs Solomon, BIR-junior
BH-2, SE UCH Glor Na Gael Earwine


BIM, CERT, Pocahontasgårdens Soraya, BIM-junior
BT-2, R-CERT, Glor Na Gael Iringo


2019-06-16 SvVK Västra Off. Vännäs
Domare: Arnaldo Cotugno 4+1


BIR, CERT, Pennybright Calpurnia, BIR-junior, BIS-2


BIM, EE CH SE UCH Caredig Roderick
BH-2, SE UCH Greirish Holy Stone


Baby Valpklass
BIR, Greirish Look Like Oden, BIS-2 valp


2019-06-15 SKK Västerbotten Nat. Vännäs
Domare: Leif Lehma Jörgensen 4+1


BIR, SE UCH Greirish Holy Stone
BH-2, CERT, Championat, EE CH Caredig Roderick


Pennybright Calpurnia, BIR-junior


2019-06-15 SvVK Västra Off. Tånga Hed
Domare: Anette Edlander 5+6


BIR & BIM


BIR, CERT, SE JV-19 SE V-19 Knallåsen’s Öxne, Bir-junior
BH-2, R-CERT, NO JV-17 SE JV-17 Knallåsen’s Viking
BH-3, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten
BH-4, SE UCH Doscartha Hullisen


BIM, CERT, NO JV-18 Sade Rayna, BIM-junior
BT-2, R-CERT, Dragon Light’s Innocence
BT-3, SE JV-18 Manowar Ingenious Ingrid, BIR-unghund


Uppfödarklass
Kennel Dragon Light’s 1HP


2019-06-09 SKK Stockholm STOXA Nat. Märsta
Domare: Lisbet Utke Ramsing, Danmark 1+3


BIM & BIR


BIR, CERT, Eikica Yeah Yosie, Bir junior
BT-2, SE UCH Greirish Heavens Door


BIM, CERT, Championat, Greirish Holy Stone


2019-06-08 SKK Norra Älvsborg Nordic Vänersborg
Domare: Annica Uppström 6+14


BIM & BIR ------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Sanna Persson 2019


BIR, CERT, NORDC, Art Cuinns Angel Of Fun
BT-2, R-CERT, R-NORDC, NO UCH Mayalla Moonvillage
BT-3, SE UCH Askhult’s Etain O’Casey
BT-4, SE UCH Pennybright Calliope


BIM, NORDC, DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH Scintillas Einstein
BH-2, R-NORDC, DK UCH NO UCH SE UCH Scintillas Quattro
BH-3, CERT, Championat, DK UCH NO UCH Come Dance At Heartsong
BH-4, Scintillas Niko Nikodemus, Bästa junior


2019-06-02 SKK Östergötland Nat. Norrköping
Domare: Paul Stanton 1+3


BIM & BIR


BIR, CERT, NO JV-18 Sade Rayna
BT-2, R-CERT, Eikica Yeah Yosie
BT-3, SE UCH Scintillas Queenie


BIM, CERT, Magh Itha's Akilles


2019-05-26 SKK Uppsala Nordic Dog Show Gimo
Domare: Henrik Härling 0+2


BIR, CERT, NORDC, Championat, EE CH FI UCH LT&LV CH Roxanne Giovanna


2019-05-19 SKK Nordskånska Nordic Dog Show Hässleholm
Domare: Alberto Vergara 8+4


BIM & BIR


BIR, CERT, NORDC, Championat, Scintillas Queenie
BT-2, R-CERT, R-NORDC, Eikica Winnin’ Winchester
BT-3, SE JV-18 Manowar Ingenious Ingrid
BT-4, SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna


BIM, NORDC, DK FI NO SE UCH Scintillas Einstein
BH-2, R-NORDC, DK UCH SE UCH Scintillas Quattro
BH-3, NORD UCH NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten
BH-4, CERT, Scintillas Niko Nikodemus


2019-05-18 SvVK Södra Off. Hässleholm
Domare: Michael Western, Storbritannien 9+4


BIR, SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna
BT-2, CERT, Knallåsen's X-Dream
BT-3, R-CERT Scintillas Queenie
BT-4, SE JV-18 Manowar Ingenious Ingrid, BIR Unghund


BIM, CERT, Pennybright Coeur de Lion
BH-2, DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH Scintillas Einstein
BH-3, SE UCH Pitlochry's Kalipso
BH-4, R-CERT, Scintillas Quattro


BIR Junior, Knallåsen's Öxne, BIS-junior 2


BIR Baby Scintillas Xanthia


2019-05-12 SKK Skaraborg Nordic Lidköping
Domare: Johnny Andersson 4+5


BIM & BIR


BIR, CERT, NORDC, NO JV-18 Sade Rayna
BT-2, R-CERT, R-NORDC, SE JV-18 Manowar Ingenious Ingrid
BT-3, Manowar Hazel Fincks
BT-4, SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna


BIM, CERT, NORDC, Art Cuinns Angel Of Soul
BH-2, R-CERT, R-NORDC, Magh Itha's Jason


2019-05-04 SvIVK Mellersta Inoff. Kristinehamn
Domare: Wendy Heather, kennel Whiteorchard, UK 12+18 (2+1)


BIR & BIM


BIS, BIR, BT-1, Art Cuinns Angel Of Fun, Bästa Typ
BIS-2, BIM, SE UCH Pitlochry's Kalipso, Bästa rörelser
BIS-3, BT-2, Art Cuinns Gotta Be You
BIS-4, BH-2, SE UCH Ascendings Nightfighter, Bästa Huvud & Uttryck, BIM-veteran

BH-3, SE V-19 SE JV-19 Knallåsen's Öxne
BH-4, NORD UCH KBH JV-16 NOJV-16 SE JV-16 Knallåsen's Sixten

BT-3, SE UCH Ascendings Nightshade, BIS-veteran
BT-4, Knallåsen's Kyloka


Valpklass Hanar 6-9 mån
Dahmrak’s Caspar, Deltog ej
Foresight Qingston, Deltog ej
Foresight Cuba Libre, 2
Knallåsen’s Adel Star, 1 HP, BIS valp


Valpklass Tikar 6-9 mån
Foresight Qayenne, 1 HP, BIS 2 valp


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Furlongs Solomon, Deltog ej
Greirish Koala Hug, 2 HP
SE V-19 SE JV-19 Knallåsen’s Öxne, 1 HP, BH-3, BIS-junior
Wolfhenge Owen, Deltog ej


Hanar 2-3 år
Art Cuinns Angel Of Soul, 3
Greirish Iron Man, 4
NO JV-17 SE JV-17 Knallåsen’s Viking 2 HP
Knallåsen’s X-Files, 5
SE UCH Pitlochry’s Kalipso, 1 HP, BH-1
Pocahontasgårdens Ranger, Deltog ej


Hanar 3-5 år
Furlongs Winston, 3 HP
NORD UCH KBH JV-16 NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten, 1 HP, BH-4
SE UCH Nightwing’s USA Son Of Anarchy, 2 HP


Hanar 5-7 år
Furlongs Raphael, 1 HP


Hanar Veteran 7-10 år
SE UCH Ascending’s Nightfighter, 1 HP, BH-2


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Comedias It’s All About Liberty, 1 HP, BIM-junior
Comedias It’s All About Sympathy, Deltog ej
Furlongs Mercy, Deltog ej
Furlongs Shady Lady, 3
Greirish Karnelian, 4
NO JV-18 Sade Rayna, 2 HP


Tikar 2-3 år
Art Cuinns Gotta Be You, 2 HP, BT-2
Art Cuinns Angel Of Fun, 1 HP, BT-1
Art Cuinns Still The One, 3 HP
Knallåsen’s Valdis, 4 HP


Tikar 3-5 år
SE UCH Ascending’s Queen Bee, 1 HP
NORD UCH Furlongs Vicious, 2 HP
Nononsensenona Of First Avenue, 4
Really Irish Goes Bananas, 3
SE UCH Roxanne Geraldine, Deltog ej


Tikar 5-7 år
SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna, 1 HP
Knallåsen’s Octavia, 2 HP


Tikar Veteran
SE UCH Ascending’s Nightshade, 1 HP, BT-3
Foresight Peggy Sue, 4
Knallåsen’s Isabele, 3
Knallåsen’s Kyloka, 2 HP, BT-4


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns 1 HP
Kennel Knallåsen 2 HP


Bästa Par
Art Cuinns Still The One
Art Cuinns Angel Of Fun


Bästa Generation
Furlongs Raphael
Art Cuinns Angel Of Soul
Foresight Qayenne


2019-04-27 SKK Wästmanland Nat. Västerås
Domare: Marianne Holmli 1+3


BIR, CERT, Championat, Gulliagh Mercury, BIG 1, BIS-3


BIM, SE UCH Greirish Heavens Door
BT-2, CERT, EikicaYeah Yosie
BT-3, R-CERT, Merian Sudden Radiance


2019-04-20 SKK Västernorrland Int. Sundsvall
Domare: Nicklas Eriksson 5+6


BIR, CACIB, SE UCH Yaydie Sorcerer Surycan, SE V-19


BIM, CERT, Knallåsen’s Öxne, SE V-19, SE JV-19


SE JV-19, Oscailte Huan Hennie


SE VV-19, FI UCH SE UCH Dorothy Di Castello Berge


2019-04-19 SvVK Norra Off. Sundsvall
Domare: Per Lundström 5+6


BIR & BIM


BIR, CERT, Knallåsen’s Öxne, BIS-junior
BH-2, SE UCH Nightwing’s USA Son Of Anarchy
BH-3, R-CERT, Oscailte Gamon Gael


BIM, CERT, Oscailte Huan Hennie
BT-2, FI UCH SE UCH Dorothy Di Castello Berge


2019-04-06 SvIVK Floby Inoff. för alla raser
Domare: Michael Vikström, Margareta Kronborg & Jörgen Oinonen
199 anmälda hundar


BIS

Best In Show
BIS, Saluki: Nord JV-15 NO V-17 C.I.B. SE NO DK FI UCH Sundown Gossip and Champagne
----------Ägare: Cecilia Schubert & Elisabet Levenskog, Habo
BIS-2, Tax-strävhårig-normal: SE U(v)CH SE VCH Eiarö the Berzerker
----------Ägare: Lena Friberg, Borås
BIS-3, Amerikansk Cocker Spaniel: Caci’s Like And Share
----------Ägare: Liselott Andersson, Floby
BIS-4, Airedaleterrier: Katherina’s Land Xanta Maria
----------Ägare: Ingmarie Andersson, Sollebrunn



BIS Valp 4-6 mån

Valp 4-6 mån
BIS, Mops: Pugwood’s Balenciaga
----------Ägare: Gunilla Jonsson,Trollhättan
BIS-2, Shetland Sheepdog: Bermarks Xandor
----------Ägare: Ulla Bergh-Persson, Mariestad
BIS-3, Shiba: Jenell’s En Kerstin Strindberg
----------Ägare: Maija Liisa Timonen, Götene
BIS-4, Dvärgschnauzer-svart och silver: Sallygården’s Donna Juanita
----------Ägare: Iris Meier Johannson & Jan-Erik Johansson, Stora Levene



BIS Valp 6-12 mån

Valp 6-12 mån
BIS, Lakelandterrier: Chelines Rings of Fire
----------Ägare: Ann & Bert Hunt, Nossebro
BIS-2, Petit basset griffon vendéen: Väntans Saga Sagolik
----------Ägare: Inge Hansen Pettersson, Götene
BIS-3, Shetland Sheepdog: Bermarks Voltaire
----------Ägare: Gullbritt Karlsson, Alingsås
BIS-4, Engelsk Springer Spaniel: Black-Pearl
----------Ägare: Annika Hammar, Frändefors



BIS Veteran

Veteran
BIS, Leonberger: Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me
----------Ägare: Annelie Levin, Mariestad
BIS-2, Saluki: C.I.B. Mazra’e Gangall Madison Wisconsin
----------Ägare: Ida Rosenstråle, Norrahammar
BIS-3, Shetland Sheepdog: Bermarks Beam
----------Ägare: Ann-Christine Karlsson,Skövde
BIS-4, Chihuahua-långhårig: Siripiri Hedvig
----------Ägare: Petra Palkio, Stenkullen



Barn med hund

Barn med hund
Lowa Eliasson med Polly


2019-03-31 SKK Sydskånska Int. Malmö
Domare: Marie Gadolin 13+13


BIR & BIM


BIR, CACIB, NO UCH SE UCH Setanta O'Marksbay
BH-2, NORD UCH SE JV-16 NO JV-16 Knallåsen's Sixten
BH-3, CERT, Championat, Pitlochry's Kalipso
BH-4, R-CERT, Knallåsen's Öxne


BIM, CACIB, CERT, Championat, DK UCH Eikica Una Unica
BT-2, R-CERT, Pennybright Cordeliah
BT-3, NO UCH SE UCH Tura Lura Lural O'Marksbay
BT-4, Knallåsen's Valdis


Uppfödarklass
Kennel Knallåsen, 1HP
Kennel Eikica, 2HP


Avelsklass
DK UCH SE UCH Eikica Pennie From Heaven, 1HP


BIR Veteran Knallåsen's Isabele


2019-03-30 SvVK Norra Off. Luleå
Domare: Graham Hill 3+2


BIR, CERT, Riverwolf Jamaica Blue Mountain
BT-2, R-CERT, Riverwolf Orange Is The New Black


BIM, CERT, Riverwolf Moon Of Baroda


2019-03-10 SvVK Östra Off. Upplands Väsby
Domare: Carina Ekwall 4+3


Övriga resultat


BIR


BIR, SE UCH Nightwing’s USA Son Of Anarchy
BH-2, CERT, Knallåsen’s Öxne, BIR Junior
BH-3, R-CERT, Knallåsen’s Viking
BH-4, SE JV-16 NO JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten


Valp
BIR Valp 6-9 mån Eikica Yeah Yosie


2019-01-04 SKK Int. MyDog 2 Göteborg
Domare: Svend Lövenkjaer 4+6


Övriga resultat


BIR, CACIB, NORD UCH SE V-17 SE V-18 NV-18 NORDV-18 WW-18 Cormacs Tariq
BH-2, CERT, Scintillas Niko Nikodemus
BH-3, R-CERT, Magh Itha’s Jason


BIM, CERT, SE JV-18 Manowar Ingenious Ingri


2019-01-03 SKK Nordic Dog Show MyDog 1 Göteborg
Domare: Dan Ericsson 2+6


Övriga resultat


BIR, CERT, NORDC, Askhult’s Gwenith O’Dowd