Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till Jessica Zetterlund.
Mer information ang. resultat-redovisning!


6/4 Floby
31/3 Malmö
30/3 Luleå
10/3 Upplands Väsby
4/1 Göteborg
3/1 Göteborg

2019-04-06 SvIVK Floby Inoff. för alla raser
Domare: Michael Vikström, Margareta Kronborg & Jörgen Oinonen
199 anmälda hundar


BIS

Best In Show
BIS, Saluki: Nord JV-15 NO V-17 C.I.B. SE NO DK FI UCH Sundown Gossip and Champagne
----------Ägare: Cecilia Schubert & Elisabet Levenskog, Habo
BIS-2, Tax-strävhårig-normal: SE U(v)CH SE VCH Eiarö the Berzerker
----------Ägare: Lena Friberg, Borås
BIS-3, Amerikansk Cocker Spaniel: Caci’s Like And Share
----------Ägare: Liselott Andersson, Floby
BIS-4, Airedaleterrier: Katherina’s Land Xanta Maria
----------Ägare: Ingmarie Andersson, Sollebrunn



BIS Valp 4-6 mån

Valp 4-6 mån
BIS, Mops: Pugwood’s Balenciaga
----------Ägare: Gunilla Jonsson,Trollhättan
BIS-2, Shetland Sheepdog: Bermarks Xandor
----------Ägare: Ulla Bergh-Persson, Mariestad
BIS-3, Shiba: Jenell’s En Kerstin Strindberg
----------Ägare: Maija Liisa Timonen, Götene
BIS-4, Dvärgschnauzer-svart och silver: Sallygården’s Donna Juanita
----------Ägare: Iris Meier Johannson & Jan-Erik Johansson, Stora Levene



BIS Valp 6-12 mån

Valp 6-12 mån
BIS, Lakelandterrier: Chelines Rings of Fire
----------Ägare: Ann & Bert Hunt, Nossebro
BIS-2, Petit basset griffon vendéen: Väntans Saga Sagolik
----------Ägare: Inge Hansen Pettersson, Götene
BIS-3, Shetland Sheepdog: Bermarks Voltaire
----------Ägare: Gullbritt Karlsson, Alingsås
BIS-4, Engelsk Springer Spaniel: Black-Pearl
----------Ägare: Annika Hammar, Frändefors



BIS Veteran

Veteran
BIS, Leonberger: Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me
----------Ägare: Annelie Levin, Mariestad
BIS-2, Saluki: C.I.B. Mazra’e Gangall Madison Wisconsin
----------Ägare: Ida Rosenstråle, Norrahammar
BIS-3, Shetland Sheepdog: Bermarks Beam
----------Ägare: Ann-Christine Karlsson,Skövde
BIS-4, Chihuahua-långhårig: Siripiri Hedvig
----------Ägare: Petra Palkio, Stenkullen



Barn med hund

Barn med hund
Lowa Eliasson med Polly


2019-03-31 SKK Sydskånska Int. Malmö
Domare: Marie Gadolin 13+13


BIR & BIM


BIR, CACIB, NO UCH SE UCH Setanta O'Marksbay
BH-2, NORD UCH SE JV-16 NO JV-16 Knallåsen's Sixten
BH-3, CERT, Championat, Pitlochry's Kalipso
BH-4, R-CERT, Knallåsen's Öxne


BIM, CACIB, CERT, Championat, DK UCH Eikica Una Unica
BT-2, R-CERT, Pennybright Cordeliah
BT-3, NO UCH SE UCH Tura Lura Lural O'Marksbay
BT-4, Knallåsen's Valdis


Uppfödarklass
Kennel Knallåsen, 1HP
Kennel Eikica, 2HP


Avelsklass
DK UCH SE UCH Eikica Pennie From Heaven, 1HP


BIR Veteran Knallåsen's Isabele


2019-03-30 SvVK Norra Off. Luleå
Domare: Graham Hill 3+2


BIR, CERT, Riverwolf Jamaica Blue Mountain
BT-2, R-CERT, Riverwolf Orange Is The New Black


BIM, CERT, Riverwolf Moon Of Baroda


2019-03-10 SvVK Östra Off. Upplands Väsby
Domare: Carina Ekwall 4+3


Övriga resultat


BIR


BIR, SE UCH Nightwing’s USA Son Of Anarchy
BH-2, CERT, Knallåsen’s Öxne, BIR Junior
BH-3, R-CERT, Knallåsen’s Viking
BH-4, SE JV-16 NO JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten


Valp
BIR Valp 6-9 mån Eikica Yeah Yosie


2019-01-04 SKK Int. MyDog 2 Göteborg
Domare: Svend Lövenkjaer 4+6


Övriga resultat


BIR, CACIB, NORD UCH SE V-17 SE V-18 NV-18 NORDV-18 WW-18 Cormacs Tariq
BH-2, CERT, Scintillas Niko Nikodemus
BH-3, R-CERT, Magh Itha’s Jason


BIM, CERT, SE JV-18 Manowar Ingenious Ingri


2019-01-03 SKK Nordic Dog Show MyDog 1 Göteborg
Domare: Dan Ericsson 2+6


Övriga resultat


BIR, CERT, NORDC, Askhult’s Gwenith O’Dowd