Utställningsresultat och bild på BIR & BIM mailas till Jessica Zetterlund.
Mer information ang. resultat-redovisning!


9/9 Tånga Hed
9/9 Gimo
8/9 Tånga Hed
2/9 Högbo
1/9 Böda
25/8 Visby
25/8 Ljungskile
19/8 Norrköping
19/8 Överkalix
18/8 Eskilstuna
12/8 Ronneby
11/8 Ronneby
11/8 Bjurholm
11/8 Askersund
5/8 Svenstavik
4/8 Svenstavik
4/8 Märsta
29/7 Ransäter
28/7 Strömsholm
22/7 Morokulien
21/7 Västerås
15/7 Råneå
7/7 Tvååker
6/7 Tvååker
1/7 Alfta
30/6 Alfta
17/6 Vännäs
16/6 Tånga Hed
16/6 Vännäs
10/6 Leksand
9/6 Vänersborg
27/5 Gimo
26/5 Kristinehamn
26/5 Piteå
20/5 Hässleholm
19/5 Hässleholm
12/5 Lidköping
28/4 Västerås
8/4 Sundsvall
7/4 Sundsvall
7/4 Floby
31/3 Malmö
25/2 Upplands Väsby
24/3 Boden
7/1 Göteborg
6/1 Göteborg

2018-09-09 SvIVK Västra Inoff. Tånga Hed
Domare: Anne Mette Mikkelsen, Kennel Ballygran Norge 9+24 (2+2, 0+1)


BIR & BIM ------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Per Hedlund 2018


BIS, SE UCH Art Cuinns No Control, 1HP, BT-1, Bästa Typ
BIS-2, SE UCH Askhults Etain O’Casey, 1HP, BT-2
BIS-3, SE JV-16 NO JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten, 1HP, BH-1
BIS-4, SE UCH Askhults Finnegan O’Doyle, 1HP, BH-2


Hanar Valpklass 4-6 mån
Wolfhenge Ossian, 1HP, BIS-valp
Wolfhenge Owen, 2


Tikar Valpklass 4-6 mån
Wolfhenge Olina, 2
Wolfhenge Oriana, 1HP, BIS-2 valp


Tikar Valpklass 6-9 mån
Sade Rayna, deltog ej
Scintillas Nova Novella, 1HP, BIS-valp, Bästa Huvud & Uttryck


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Manowar Ingenious Ivor, 1HP, BH-4, BIM-junior


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
Art Cuinns Angel Of Soul, 2
Pitlochry’s Kalipso, 1HP, BH-3, BIS-unghund


Hanar 2-3 år
SE JV-17 NO JV-17 Knallåsen’s Viking, 2HP
SE UCH DK UCH Manowar Gilligan Hifi, opl.
SE UCH Pennybright Caliber, 3HP
Wolf-Cottage Urban, 4


Tikar Juniorklass 9-15 mån
Askhults Gemma O’Hannagan, 3HP
Askhult’s Gwenith O’Dowd, 1HP, BT-3, BIS-junior
Manowar Ingenious Ingrid, 2HP


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Art Cuinns Angel Of Fun, opl.
Knallåsen’s X-Dream, 1HP, BIM-unghund
Manowar Havanna Fincks, 3HP
Pennybright Cordeliah, 2HP, Bästa Rörelser
Scintillas Queenie, 4HP


Tikar 2-3 år
Art Cuinns Gotta Be You, opl.
Art Cuinns Still The One, 2HP
Knallåsen’s Valdis, 4HP
SE UCH Pennybright Calliope, 3HP
Wolf-Cottage Ulvhild, opl.


Tikar 3-5 år
DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle, deltog ej
Nononsensenona Of First Avenue, 4
SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella, 1HP
C.I.B. DK NO SE UCH DK V-16 SE V-17 NO V-17 Scintillas Europa, 3HP
Wolfhenge Keena, opl.
Wolfhenge Kenja, 2HP


Tikar 5-7 år
SE UCH NO UCH Art Cuinns Trombone Dixie, 2HP, BT-4
SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna, 3HP
SE UCH Knallåsen’s Lynyrd, deltog ej


Tikar Veteran
SE UCH Askhults Doreen O’Quinn, deltog ej
Knallåsen’s Kyloka, 2HP
SE UCH DK UCH Manowar O’Mega, 1HP, BIS veteran


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns, 1HP, BIS uppfödare


Avelsklass
SE UCH Askhults Finnegan O’Doyle, 1HP BIS Avelsgrupp


Bästa Par
Askhults Gemma O’Hannagan
Askhults Qwenith O’Dowd


Bästa Generation
SE UCH Askhults Finnegan O’Doyle
SE UCH DK UCH Manowar Gilligan Hifi
Manowar Ingenious Ingrid


2018-08-09 SKK Uppsala Nat. Gimo
Domare: : Anette Bystrup, Danmark 2+1


BIR, SE UCH Scoops Kiara


BIM, CERT, Nightwing's USA Son Of Anarchy


2018-09-08 SvVK Västra Off. Tånga Hed
Domare: Agneta Doverholt 6+17


BIR, SE UCH Askults Etain O’Casey
BT-2, SE UCH NO UCH Furlongs Roseanna
BT-3, SE UCH Art Cuinns No Control
BT-4, C.I.B. DK NO SE UCH DK V-16 NO V-17 SE V-17 Scintillas Europa

CERT, Manowar Ingenious Ingrid, BIS 3 junior
R-CERT, Knallåsen’s Valdis


BIM, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten
BH-2, CERT, Pitlochry’s Kalipso Bästa Unghund
BH-3, SE UCH DK UCH Manowar Gilligan Hifi
BH-4, R-CERT, NO JV-17 SE JV-17 Knallåsen’s Viking


Valp
BIR Scintillas Nova Novella, BIS-2 valp


Uppfödare
Kennel Knallåsen 1 HP
Kennel Manowar 2 HP


2018-08-02 SKK Gästrikland Nat. Högbo
Domare: : Bo Skalin 0+3


BIR


BIR, CERT, NORDC, Championat, Furlongs Roseanna
BT-2, R-NORDC, SE UCH Roxanne Geraldine


2018-08-01 SKK Småland-Öland Nat. Böda
Domare: Marie Gadolin 5+3


BIR, SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella, BIG-1
BT-2, CERT, Pennybright Cordeliah


BIM, SE UCH Pennybright Caliber


2018-08-25 SKK Gotland Nat. Visby
Domare: Kitty Sjong 1+3


BIR, SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella
BT-2, CIB NORD UCH DKV-16 SE UCH NO UCH SE V-17 NO V-17 Scintillas Europa


BIM, SE UCH Pennybright Caliber


2018-08-25 SKK Västra Nat. Ljungskile
Domare: Jul Hamlot, Norge 5+13


BIR & BIM


BIR, SE JV-16 NO JV-16 NORD UCH Knallåsen's Sixten
BH-2, SE UCH Dragon Light's Endeavour Of The Sea
BH-3, CERT, Pitlochry's Kalipso
BH-4, R-cert, NO UCH Askhults Fergus O'callaghan


BIM, CERT, Åkerö's Wolf Livliga Lisa
BT-2, SE UCH Askhults Etain O'Casey
BT-3, R-CERT, Wolfhenge Kenja
BT-4, SE UCH Pennybright Calliope


Valp
BIR Valp, Pocahontasgårdens Shivas 1 HP


Uppfödare
Kennel Askhults 1 HP
Kennel Manowar 2 HP


Avelsgrupp
SE UCH Askhults Finnegan O'Doyle 1 HP, BIS-1


2018-08-19 SKK Östergötland Nordic Norrköping Överkalix
Domare: Åke Cronander 4+4


BIR & BIM


BIR, NORDC, NORD UCH SE JV-16 NO JV-16 Knallåsen’s Sixten
BH-2, SE UCH Pennybright Caliber
BH-3, CERT, Magh Itha’s Akilles
BH-4, SE UCH Scoops Kaspian


BIM, NORDC, SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella
BT-2, SE UCH Magh Itha’s Iulchera
BT-3, CERT, Championat, Scoops Kiara


2018-08-19 SKK Norra Norrbotten Nat. Överkalix
Domare: Marianne Holm 1+2


BIR, CERT, Championat, FI UCH Riverwolf Shadow, BIG-1, BIS-3


BIM, CERT, Riverwolf Gold Wing


2018-08-18 SKK Södermanland Nat. Eskilstuna
Domare: Saija Juutilainen, Finland 4+3


BIR, SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella, BIG-2
BT-2, CERT, Championat, EE CH Samuraiwoods Zeppelin Girl
BT-3, SE UCH Roxanne Geraldine


BIM, SE JV-16 NO JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten
BH-2, SE UCH Pennybright Caliber


2018-08-12 SKK Blekinge Nat. Ronneby
Domare: Anette Edlander 8+4


BIR & BIM


BIR, CERT, Knallåsen’s Valdis, BIG-2
BT-2, SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella
BT-3, SE UCH Knallåsen’s Lynyrd


BIM, SE JV-16 NO JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten
BH-2, SE UCH Pennybright Caliber
BH-3, CERT, Knallåsen’s Viking
BH-4, R-CERT, Pitlochry’s Kalipso


Valp
BIR Valp, Scintillas Nikodemus


Uppfödare
Uppfödargrupp, Kennel Knallåsen, HP, BIS 3


2018-08-11 SvVK Södra Off. Ronneby
Domare: Mary Bryce-Smith 7+3


BIR & BIM


BIR, SE JV-16 NO JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten, BIS-4
BH-2, CERT, Bartok’s Giants Causeway
BH-3, R-CERT, Pitlochry’s Kalipso, BIS-3 unghund
BH-4, Xaliburs Qvintus At Lyckovargens


BIM, SE UCH Magh Itha’s Iulchera
BT-2, CERT, Knallåsen’s Valdis


Uppfödare
Uppfödargrupp, Kennel Knallåsen, BIS


Baby Valp
BIR Baby Valp, Pierpoint Opal


Valp
BIR Valp, Scintillas Nikodemus


2018-08-11 SvVK Norra Off. Bjurholm
Domare: Eli-Marie Klepp 1+1


BIR, SE UCH Greirish Firestone


BIM, CERT, Riverwolf Jamaica Blue Mountain


2018-08-11 SKK Örebro Nat. Askersund
Domare: Gunilla Sandberg 1+5


BIM & BIR


BIR, SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella, BIG-1
BT-2, SE UCH Pennybright Calliope
BT-3, SE UCH Art Cuinns No Control
BT-4, SE UCH Askhult’s Etain O’Casey

Opl. CERT, Championat, Ascending’s Queen Bee


BIM, CERT, Championat, Pennybright Caliber


2018-08-05 SKK Jämtland-Härjedalen Nordic. Svenstavik
Domare: Guido Scäfer 5+3


BIR & BIM


BIR, NORDC, SE JV-16 NO JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten, BIG-1 BIS-3


BIM, NORDC, C.I.B. DK V-16 DK NO SE UCH NO V-17 SE V-17 Scintillas Europa
BT-2, CERT, R-NORDC, Trehörnets Lady Guinevere


2018-08-04 SvVK Norra Off. Svenstavik
Domare: Outi Piisi-Putta 1+3


BIM & BIR


BIR, C.I.B. DK V-16 SE DK NO UCH NO V-17 SE V-17 Scintillas Europa


BIM, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten


2018-08-04 SKK Stockholm Int. Märsta
Domare: Guido Scäfer 5+3


BIR, CACIB, FI UCH Nord JV-15 SE UCH Stern Vom Welzerberg
BH-2, CERT, R-CACIB, Nightwing’s USA Son Of Anarchy


BIM, CACIB, SE UCH NO UCH Pennybright Raphaella
BT-2, CERT, R-CACIB, Championat, EE CH FI UCH Filomeides Odessa
BT-3, R-CERT, Ascending’s Queen Bee


2018-07-29 SKK Värmland Nordic Ransäter
Domare: Anette Edlander 3+2


BIM & BIR


BIR, NORDC, DK UCH SE UCH NO UCH SE V-17 Cormacs Tariq, BIG-1 BIS-3
BH-2, CERT, R-NORDC, Scoops Keanu


BIM, CERT, NORDC, Ascending’s Queen Bee
BT-2, R-CERT, R-NORDC, Furlongs Roseanna


Valpklass
BIR Valp Wild Eagle Cheyenne


2018-07-28 SvVK Östra Off. Strömsholm
Domare: Winski Stein Helen, USA 3+5


BIM & BIR


BIR, DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH Scinatillas Einstein
BH-2, CERT, Championat, Greirish Infinitif
BH-3, R-CERT, Scintillas Quattro


BIM, SE UCH Greirish Heavens Door
BT-2, CERT, Championat, Art Cuinns No Control
BT-3, R-CERT, Art Cuinns Angel Of Fun
BT-4, Scintillas Queenie


Valpklass
BIR Valp, Sade Rayna


2018-07-22 SvIVK Stora Specialen Off. Morokulien
Domare:
Marion Marpe, Tyskland: Tikar
Lynn M. Simon MD, USA: Valpar, Hanar, BIR och BIM samt alla BIS-finaler
(4+5) 31+43


BIM & BIR ------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Per Hedlund 2018


BIS, NORD UCH SE V-17 Cormacs Tariq, BIR, BH-1, Bästa Typ
BIS-2, CERT, Championat, Youth champ, Bel, Lux, Beneluxwinner
-----Phoenix From Graham’s Ark, BH-2
BIS-3, CERT, FI JW-17 TLN JW-18 Filomeides Primadonna, BT-2, BIS-unghund
BIS-4, NO SE FI UCH NV-17 Setanta O’Marksbay, BH-3, Honour Best In Show

BIM, C.I.B. Nord CH, FI DK SE NO EE LV LT CH BALT CH LT JCH LV JCH EE
-----JCH BALT JCH JMW-14 NOJW-14 HeJW-14 LTJW-15 SEJW-15
-----EEW-15 HeW-15 FIW-15 LTW-17 EEW-17 Filomeides Muadhnait
BT-3, NO SE UCH Cavan av Black Glacier
BT-4, R-CERT, Art Cuinns No Control
BH-4, R-CERT, Gulliagh Mercury, BIM-junior


Hanar Valpklass 4-6 mån
Comedias It’s About Freedom 2 HP, BIS-4 valp
Scintillas Niko Nikodemus 1 HP, BIM-valp, BIS-2 valp


Tikar Valpklass 4-6 mån
Comedias It’s About Happiness 4
Pennybright Terpsichore 3
Sade Rayna 1 HP, BIR-valp, BIS-valp
Tinwhistle’s On The Way To Wnderland 2 HP, BIS-3 valp


Hanar Valpklass 6-9 mån
Ballyheigue av Black Glacier 1 HP, BIR-valp, BIS-valp
Manowar Ingenious Ivor 2 HP, BIS-3 valp


Tikar Valpklass 6-9 mån
Liscannor av Black Glacier 1 HP, BIM-valp, BIS-2 valp


Hanar Juniorklass 9-18 mån
Art Cuinns Angel Of Soul, Exc 2 CK
Ballygran’s Ithel Innis, Exc
Mami’s Beardie Urho, VG
EE JCH EEJW-18 EEW-18 Oscailte Gamon Gael, Exc 3
Scintillas Quattro, Exc
LVJW-18 Tinwhistle’s Englishman In New York, VG
Tinwhistle’s Jock The Singing Welder, Exc
Victorious Valther O’Marksbay, deltog ej


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
SE JV-17 NO JV-17 Knallåsen’s Viking, Exc 1 CK, BIM-unghund
Knallåsen’s Z-Files, VG 3
Pocahontasgårdens Ranger, VG 2


Hanar Öppen klass
Comedias All About Peace, deltog ej
JCH-D Annual Trophy Winner 17 Derrick vom Vierkehof, Exc CK opl.
Furlongs Winston, VG
Greirish Incredible Man, VG
Greirish Infinitif, Exc 3 CK
Gulleiv’s Casino Royale, VG
Kerryarc Fort Tejon, deltog ej
Nightwing’s USA Son of Anarchy, VG
Pennybright Caliber, Exc 4 CK
Tsarskaja Prihot O’Brian, Exc 2 CK


Hanar Championklass
SE UCH Ascending’s Nightfighter, Exc 4 CK
NO UCH Ballygran’s Gwyn Gwair, deltog ej
NO UCH Ballygran’s Hanluan Hogan, Exc
SE UCH Dragon Light’s Endeavour Of The Sea, Exc
C.I.B. NORD FI UCH EUW-15 DKJV-13 DKV-13 NJV-13 SE V-15-16 NO V-15
-----Furlongs Crusader, Exc 3 CK
C.I.B. NORD SE DK FI UCH Graystone Justin, Exc
KBH JV-16 SE JV-16 NO JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten, Exc
NO UCH Mac Tire Dubh av Black Glacier, Exc
RUS BLR CZ CH Sapwood’s After All, Kep
NO UCH Tim Hetherington Ardfuil O’Marksbay, deltog ej


Hanar Veteranklass
Cormacs Xavier, Exc 1 CK, BIM-veteran


Tikar Juniorklass 9-18 mån
Siofra’s New For You, Kep
Art Cuinns Angel Of Fun, Exc 3 CK
Ascending’s Razzle Dazzle, deltog ej
Ballygran’s Igraine Iseabéal, Exc 2 CK
Ballygran’s Iona Inira, Exc
Harmaasuden Devany May, Exc
Mami’s Beardie Ulla, Exc
Mami’s Beardie Unelma, Exc 4
Salgrey’s Noella, Exc 1 CK, BIS-junior
Scintillas Queenie, Exc
Violetta Valery O’Marksbay, Kep


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Umbrielle Amber Kamelia O’Marksbay, Exc 2 CK


Tikar Öppen klass
Art Cuinns Still The One, Exc 2 CK
Ascending’s Ouvertyr, Exc
Ascending’s Queen Bee, Exc 4 CK
Casonidas Ailia, deltog ej
Comedias All About Glory, Exc
Cormacs Kenya, Exc
Foresight Peggy Sue, Exc
Furlongs Roseanna, Exc 3 CK
Gulleiv’s Diamonds Are Forever, Exc
J’Lo vom Märchenmond, deltog ej
Mna Draiochta Dubh, Exc
Really Irish Goes Bananas, deltog ej
Wolfhenge Kenja, deltog ej


Tikar Championklass
SE UCH NO UCH Art Cuinns Trombone Dixie, Exc Bästa Huvud & Uttryck
SE UCH DK UCH Ascending’s Onora, Exc
NO UCH Ballygran’s Heulyn Heini, Exc
NO UCH Drumnaveigh av Black Glacier, deltog ej
FI CH EE CH LV JCH LT JCH EE JCH Balt JCH LT JW-17 EE JW-17 TLNW-18 EEW-18
-----Filomeides Odessa, Exc
SE UCH Greirish Heavens Door, Exc
NO DK UCH DKV-14 Gulleiv’s Mustang Sally, Exc
NO UCH Gulleiv’s Mustang Shelby, Disq.
NO UCH SE JV-16 Gulleiv’s Never say never again, Exc
C.I.B. NO DK SE UCH NJV-13 EUW-15 NORDV-16 NV-16
-----Mairead Maguire Ardfhuil O’Marksbay, Exc
SE UCH Pennybright Maxine, deltog ej
SE UCH Pennybright Raphaella, Exc 3 CK, Bästa Rörelser
SE UCH Roxanne Geraldine, Exc
SE NO DK FI UCH DK V-16 NO V-17 SE V-17 C.I.B. Scintillas Europa, Exc
FI SWE EE LV LT BALT CH WWJ2016 Tinwhistle’s Swan Lake, Exc 4 CK
VV16 Tsarskaja Prihot Oddrun, Exc
NO UCH Tura Lura Lural O’Marksbay, deltog ej


Tikar Veteranklass
Ascending’s Marigold, Exc
Blendino’s Dunixi, Exc 4 CK
Cormacs Limo, Exc 3 CK
Cormacs Safran, Exc 1 CK, BIS-veteran, äldsta veteran
FI MVA EE MVA EEJV-10 VV-17 PMVV-17 Pennybright Winona, Exc 2 CK


Avelsklass
C.I.B. NORD FI UCH EUW-15 DKJV-13 DK V-13 NJV-13 SEV 15-16 NV-15
-----Furlongs Crusader, 1 HP


Uppfödarklass
Kennel Art Cuinns, 1 HP
Kennel Ballygran’s, 3 HP
Kennel Cormacs, 4 HP
Kennel Gulleiv’s, 2 HP


Bästa Par
Art Cuinns No Control
Art Cuinns Still The One


2018-07-21 SKK Wästmanland Nordic Västerås
Domare: Mark Wibier, Tyskland 3+2


Övriga resultat


BIR, NordCert, SE UCH Doscartha Hullisen
BH-2, R-NordCert, SE UCH Glor Na Gael Earwine


BIM, NordCert, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past


2018-07-15 SvVK Norra Off. Råneå
Domare: Björn Fritz 2+0


BIR, CERT, Riverwolf Ujo
BH-2, R-CERT, Riverwolf Moon Of Baroda


2018-07-07 SKK Halland Nat. Tvååker
Domare: Lyn Appelby, Irland 6+8


BIR & BIM


BIR, CERT, Championat, Manowar Georgia Hifi
BT-2, SE UCH Knallåsen’s Lynyrd
BT-3, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-4, SE UCH Askhult’s Doreen O’Quinn

R-CERT, Manowar Havanna Fincks


BIM, SE UCH Doscartha Hullisen
BH-2, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten
BH-3, SE UCH DK UCH Manowar Gilligan Hifi
BH-4, CERT, NO JV-17 SE JV-17 Knallåsen’s Viking


Veteran
BIR Veteran, Askhult’s Doreen O’Quinn


Avel
BIR Avel, SE UCH Askhult’s Finnegan O’Doyle


Uppfödare
BIR Uppfödargrupp, Kennel Knallåsen


2018-07-06 SKK Halland Nordic Tvååker
Domare: Benny Blidh Von Schedvin 7+9


BIR & BIM


BIR, NORDC, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten
BH-2, CERT, NORDRC, Championat, SE UCH DK UCH Manowar Gilligan Hifi
BH-3, R-CERT, Pitlochry’s Kalipso
BH-4, SE UCH Doscartha Hullisen


BIM, NORDC, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-2, CERT, NORDRC, Pennybright Cordeliah
BT-3, SE UCH Knallåsen’s Lynyrd
BT-4, R-CERT, Manowar Georgia Hifi


Veteran
BIR Veteran, SE UCH Askhult’s Doreen O’Quinn


Avel
BIR Avel, SE UCH Askhult’s Finnegan O’Doyle


Uppfödare
BIR Uppfödare, Kennel Knallåsen


2018-07-01 SKK Södra Älvsborg Nat. Borås
Domare: Regina Tromp-Pruijn, Holland 10+7


BIR & BIM ----------------------------------------------------------------------------- Foto: Sanna Persson 2018


BIR, CERT, Knallåsen’s Valdis
BT-2, R-CERT, Pennybright Cordeliah
BT-3, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past
BT-4, SE UCH Pennybright Calliope


BIM, CERT, Pennybright Caliber
BH-2, R-CERT, Pitlochry’s Kalipso
BH-3, SE UCH Doscartha Hullisen
BH-4, SE UCH Dragon Light’s Endeavour Of The Sea


Valpklass
BIR-Valp, Manowar Ingenious Ingrid


2018-06-30 SKK Hälsingland Nat. Alfta
Domare: Barbara Ruth Smith 2+3


BIR, SE UCH Glor Na Gael Earwine, BIG-2
BH-2, CERT, Knallåsen’s X-Files


BIM, C.I.B. DK V-16 DK UCH NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-17 Scintillas Europa
BT-2, CERT, Glor Na Gael Iringo
BT-3, R-CERT, Scintillas Queenie


2018-06-17 SvVK Norra Off. Vännäs
Domare: Kristin Kerem, Estland 2+0


BIR, SE UCH Greirish Firestone
BH-2, CERT, Greirish Holy Stone


2018-06-16 SvVK Västra Off. Tånga Hed
Domare: Karin Hedberg 5+9 (0+1)


BIR & BIM


BIR, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten
BH-2, CERT, NO JV-17 SE JV-17 Knallåsen’s Viking
BH-3, R-CERT, Pitlochry’s Kalipso


BIM, C.I.B. NORD UCH Scoops Justine
BT-2, CERT, Knallåsen’s Valdis
BT-3, SE UCH Pennybright Calliope
BT-4, SE UCH Askhult’s Etain O’Casey

R-CERT, Askhult’s Gwenith O’Dowd


Valpklass
BIR-Valp, Manowar Ingenious Ingrid


Uppfödare
BIR och BIS uppfödare Kennel Knallåsen


2018-06-16 SKK Västerbotten Nat. Vännäs
Domare: Anette Bystrup, Danmark 5+0


BIR, CERT, Championat, Call Me General Lloyd
BH-2, R-CERT, Ravenponds Archimedes
BH-3, SEUCH Greirish Firestone
BH-4, Greirish Holy Stone


2018-06-10 SKK Dalarna Nat. Leksand
Domare: Tomas Rohlin Danmark 3+4


BIM & BIR


BIR, SE UCH Glor Na Gael Earwine, BIG-3
BH -2, CERT, Magh Itha's Jason


BIM, SE UCH Roxanne Geraldine
BT-2, CERT, Ascending's Queen Bee


2018-06-09 SKK Norra Älvsborg Nordic Vänersborg
Domare: Anette Edlander 7+8


BIM & BIR


BIR, Nord Cert, SE UCH Askhults Etain O' Casey, BIG-3
BT-2, Nord R-Cert, DK UCH SE UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-3, C.I.B DK V-16 DK UCH NO UCH NO V-17 SE UCH SE V-17 Scintillas Europa
BT-4, CERT, Championat, Pennybright Calliope


BIM, Nord Cert, NO-JV-16 Nord UCH SE JV-16 Knallåsen's Sixten
BH-2, Nord R-Cert, SE UCH Dragon Light's Endeavour Of The Sea
BH-3, SE UCH Doscartha Hullisen


Valpklass
BIR Valp, Manowar Ingenious Ivor


2018-06-03 SKK Östergötland Nat. Norrköping
Domare: Diane Stewart-Ritchie 4+4


Övriga resultat


BIM & BIR


BIR, SE UCH NO UCH DK UCH FI UCH DK V-16 NO V-17 SE V-17 C.I.B. Scintillas Europa
BT-2, SE UCH DK UCH Karisma Of Kirld Ground Castle
BT-3, CERT, Scintillas Queenie


BIM, NO JV-16 NORD UCH SE JV-16 Knallåsen´s Sixten


2018-05-27 SKK Uppsala Nordic Gimo
Domare: Juha Kares, Finland 5+1


BIR &BIM


BIR, CERT, Nord cert, Gulliagh Mercury
BH-2, Nord R-cert, NORD UCH NO JV-16 SE JV-16 Knallåsen’s Sixten
BH-3, SE UCH Glor Na Gael Earwine
BH-4, R-CERT, SE JV-17 NO JV-17 Knallåsen’s Viking


BIM, CERT, Nord cert, Glor Na Gael Iringo


2018-05-26 SvIVK Mellersta Inoff. Kristinehamn
Domare: Pamela Sumner 12+17


BIS


BIS, SE UCH Pennybright Raphaella, 1 HP, BT-1, Bästa Typ
BIS-2, SE UCH Ascending’s Nightfighter, 1 HP, BH-1
BIS-3, SE UCH Roxanne Geraldine 1 HP, BT-4
BIS-4, Pennybright Cordelia 1 HP, BT-2, BIS-junior, Bästa Rörelser


Hanar Juniorklass 9-15 mån
Art Cuinns Angel Of Soul, 1 HP, BH-3, BIM-junior, Bästa huvud & uttryck


Hanar Unghundsklass 15-24 mån
SE JV-17 NO JV-17 Knallåsen’s Viking, 4
Knallåsen’s X-Files, 2
Pocahontasgårdens Ranger, 1 HP, BIS-unghund
Pitlochry’s Kalipso, 3


Hanar 2-3 år
NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH KBH Knallåsen’s Sixten, 2 HP, BH-4
Greirish Iron Man, 4
Greirish Infinitif, 3
Pennybright Caliber, 1 HP, BH-2


Hanar 3-5 år
Nightwing’s USA Son Of Anarchy, 1


Tikar Unghundsklass 15-24 mån
Knallåsen’s Valdis, 1 HP
Art Cuinns No Control, 2
Art Cuinns Still The One, 3


Tikar 2-3 år
Ascending’s Queen Bee, 3
SE UCH Greirish Heavens Door, 2
Pennybright Calliope, opl.
Really Irish Goes Bananas, 4


Tikar 3-5 år
Furlongs Roseanna, 2 HP, BT-3
J’Lo Vom Märchemond, 3


Tikar 5-7 år
SE UCH NO UCH Art Cuinns Trombone Dixie, 3
SE UCH Ascending’s Nightshade, 2
Ascending’s Quvertyr, 1
SE UCH Knallåsen’s Lynyrd, 4
Foresight Peggy Sue, opl.


Tikar Veteran
Ascending’s Marigold, 2
Askhult’s Duffy O’Shannon, 1


Uppfödarklass
Kennel Pennybright, 1 HP
Kennel Artcuinns, 2 HP


Bästa Par
Art Cuinns No Control
Art Cuinns Still The One


2018-05-26 SKK Södra Norrbotten Nat. Piteå
Domare: Zafra Sirik 3+3


Övriga resultat


BIR, CERT, Riverwolf Polar Star
BH-2, R-CERT, Riverwolf Moon Of Baroda


BIM, CERT, Riverwolf Jamaica Blue Mountain
BT-2, R-CERT, Riverwolf Vanilla Porter


2018-05-20 SKK Nordskånska Nordic Hässleholm
Domare: Torbjörn Skaar Sverige 3+6


BIR &BIM


BIR, CERT, Nord Cert, Furlongs Roseanna, BIG-4
BT-2, R-Cert Nordic R-Cert Manowar Georgia Hifi


BIM, Nord Cert, NO-JV-16 NORD UCH SE JV-16 Knallåsen's Sixten
BH-2, CERT, Nordic R-Cert, Manowar Gilligan Hifi
BH-3 R-Cert, Scintillas Quattro


Valpklass
BIR Valp Xaliburs Quintus at Lyckovargen's


2018-05-19 SvVK Södra Off. Hässleholm
Domare: Ludovica Salamon, Italien 8+7


BIR & BIM


BIR, CERT, Furlongs Roseanna, BIS-4
BT-2, SE UCH Pennybright Raphaella
BT-3, NO UCH SE UCH Art Cuinns Trombone Dixie
BT-4, R-CERT, Pennybright Cordeliah


BIM, CERT, Pennybright Caliber
BH-2, R-CERT, Pitlochry's Kalipso
BH-3, NO JV-16 NORD UCH SE JV-16 Knallåsens Sixten
BH-4, Pennybright Coeur De Lion


2018-05-12 SKK Skaraborg Nordic Lidköping
Domare: Henrik Skog 4+4


BIR &BIM


BIR, Nord Cert, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten, BIG-2
BH-2, CERT, R-Nord, Manowar Gilligan Hifi
BH-3, NO JV-17 SE JV-17 Knallåsen’s Viking


BIM, CERT, Nord Cert, Manowar Georgia Hifi
BT-2, R-Cert, R-Nord, Manowar Havanna Fincks
BT-3, Pennybright Calliope


2018-04-28 SKK Wästmanland Nat. Västerås
Domare: Jussi Liimatainen, Finland 1+1


BIM &BIR


BIR, CERT, Championat, Roxanne Geraldine


BIM, SE UCH Scoops Kaspian


2018-04-08 SKK Västernorrland Nat. Sundsvall
Domare: Tan Ahlman-Stockmari 2+3


Övriga resultat


BIR


BIR, CERT, Gulliagh Mercury, BIG-1, BIS-3
BH-2, SE UCH Greirish Firestone


BIM, CERT, Magh Itha’s Macha
BT-2, R-CERT, Riverwolf Jamaica Blue Mountain


2018-04-07 SvVK Norra Off. Sundsvall
Domare: Ian Finney 1+2


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, SE UCH Greirish Firestone


2018-04-07 SvIVK Floby Inoff. för alla raser
Domare: Charlotte Andersson, Ing-Mari Johansson, Inge Hansen
192 anmälda hundar


BIS
------------------------------------------------------------------------------------- Foto: Per Hedlund 2018

Best In Show
BIS, American Akita: Catch Your Wave Art Mironoff
----------Ägare: Daphne Blomstrand, Dingle
BIS-2, Irländsk terrier: Smox Etiquette
----------Ägare: Elisabeth Skålberg, Mellerud
BIS-3, Amerikansk Cocker Spaniel: Caci’s Circle Of Life
----------Ägare: Liselott Andersson, Floby
BIS-4, Tax-strävhårig normal: Eiarö Ultra
----------Ägare: Annelie & Mikael Bolin, Hjo



BIS Valp 4-6 mån

Valp 4-6 mån
BIS, Västgötaspets: Fröjereds Marscha
----------Ägare: Louise Wind, Tidaholm
BIS-2, Irländsk varghund: Manowar Ingenious Ingrid
----------Ägare: Lena Niklasson, Åsa
BIS-3, Bracco Italiano: Royalty Rocks Rey
----------Ägare: Helena Eriksson, Herrljunga
BIS-4, Schapendoes: Wera Av Ulfsäter
----------Ägare: Anna-Lena Blomdahl, Ljung



BIS Valp 6-12 mån

Valp 6-12 mån
BIS, American akita: Fashion Star Galway Girl
----------Ägare: Susanne Sandh, Sjöbo
BIS-2, Amerikansk cocker spaniel: Caci’s Like And Share
----------Ägare: Liselott Andersson, Floby
BIS-3, Tax- korthårig dvärg: Redgi Prado Volt
----------Ägare: Elisabeth Carlstein, Tidaholm
BIS-4, Borzoi: Lynx Harvest Moon
----------Ägare: Stefan Elin Rose, Töreboda



BIS Veteran

Veteran
BIS, Polski owczarek nizinny: Premiera Kontekst
----------Ägare: Sally Sehlin, Kvänum
BIS-2, Shetland sheepdog: Bermarks Titiania
----------Ägare: Ann-Christine Karlsson, Skövde
BIS-3, Golden retriever: Gold Hunter’s Okla Homa
----------Ägare: Annika Gustafsson, Skövde
BIS-4, Schapendoes: Jennifer Brown Av Ulfsäter
----------Ägare: Gabriella Johansson, Vargön



Barn med hund

Barn med hund
Ella Linnås med Oscar


2018-03-31 SKK Sydskånska Int. Malmö
Domare: Tom Hehir, Irland 6+6


BIR & BIM


BIR, CACIB, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past, BIG-4
BT-2, R-CACIB, CERT, Champion, DK UCH Eikica Una Unica
BT-3, R-CERT, Eikica Winnin Winchester
BT-4, DK UCH SE UCH Eikica Pennie From Heaven


BIM, CACIB, CERT, Championat, Doscartha Hullisen
BH-2, R-CACIB, DK JV-16 DK UCH DK V-17 NORDJV-16 SE UCH Eikica Target Taurus


2018-03-25 SvVK Norra Off. Upplands Väsby
Domare: Åke Cronander 3+0


Övriga resultat


BIR, CERT, NO JV-17 SE JV-17 Knallåsen’s Viking
BH-2, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten


2018-03-24 SvVK Norra Off. Boden
Domare: Rasma Ergle 3+2


BIR, CERT, Championat, Yaydie Sorcerer Surycan
BT-2, R-CERT, Riverwolf Jamaica Blue Mountain


BIM, CERT, Riverwolf Moon Of Baroda
BH-2, R-CERT, Riverwolf Gold Wing
BH-3, Wolf-Cottage Valentin


2018-01-07 SKK Int. MyDog 2 Göteborg
Domare: Marit Sunde, Norge 11+10


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, CERT, CACIB, SE V-17 Cormacs Tariq
BH-2, R-CACIB, DK UCH NO UCH SE UCH Scintillas Einstein
BH-3, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten


BIM, CERT, CACIB, Championat, Greirish Heavens Door
BT-2, R-CACIB, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past


2018-01-06 SKK Nordic Dog Show MyDog 1 Göteborg
Domare: Jochen H Eberhardt, Tyskland 11+10 (0+1)


Övriga resultat


BIR & BIM


BIR, Nordic, SE UCH Dragon Light’s Endeavour Of The Sea
BH-2, CERT, R-Nordic, Manowar Gilligan Hifi
BH-3, R-CERT, Greirish Infinitif
BH-4, NO JV-16 SE JV-16 NORD UCH Knallåsen’s Sixten


BIM, CERT, Nordic, Scintillas Queenie
BT-2, R-CERT, R-Nordic, Eikica Wallvoja Wonder
BT-3, Greirish Heavens Door
BT-4, SE UCH Dragon Light’s Ecco From The Past